Nablýskané a poistené zelené auto cez porovnanie PZPPovinné zmluvné poistenie alebo PZP patrí k najrozšírenejšiemu typu neživotného zabezpečenia. Je to hlavne z toho dôvodu, že ho prikazuje zákon. Aplikuje sa skoro na všetky motorové a nemotorové dopravné prostriedky. Teda také, ktoré na svoju prevádzku potrebujú výkon iného motorového vozidla. Nerešpektovania tohto zákonného nariadenia vám môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe vysokého pokutovania, v horšom prípade až súdenia. Preto, ak možno nemáte peniaze na zbytočné míňanie, odporúčame vám využiť bezplatné a nezáväzné porovnanie povinného zmluvného poistenia a poistných ponúk online. To vám rozhodne pomôže zistiť, ktorá ponuka z rôznych iných možností by bola pre vás tá naj. Či už po finančnej alebo poistnej stránke. Článok vám tento spôsob získania produktu predstaví bližšie. Takisto sa povenuje aj iným faktom ohľadom tohto druhu zabezpečenia.

Zisťovanie ponúk online

Pokiaľ ste si zakúpili nové vozidlo a potrebujete ho poistiť alebo potrebujete predĺžiť platnosť vašej zelenej karty, rýchlo to urobíte cez internet. Skutočne, online spôsob je na uzatváranie zmlúv to najrýchlejšie, najlepšie a aj zmluvne platné. Ako to celé funguje?

Máte dve možnosti, obidve sú rýchle, ale jedna bude o niečo rýchlejšia. Vaše ponuky povinného zmluvného poistenia si môžete zistiť online buď zvlášť na jednotlivých stránkach alebo naraz na jednej stránke. Stačí, ak si otvoríte web, ku ktorému sa dostanete aj po kliknutí na hore označený výraz. Vypíšete jeden nezáväzný a bezplatný formulár, do ktorého zadáte údaje o poisťovanom vozidle a niektoré aj o vás. Nepôjde však o nič osobné ani nič také, čo by mohlo byť zneužité. Po vypísaní ho odošlete. Do niekoľkých sekúnd sa vám zobrazí online porovnanie PZP od rôznych poisťovní. Nájdete v ňom ponuky napr. od:

  • Axa,
  • Allianz,
  • Kooperativa,
  • Union,
  • Onlia,
  • Wüstenrot atď.

PZP Kalkulačka na online porovnanie je najúspornejší nástroj. Dá vam možnosť mať auto v bezpečí aj na dovolenke – . Ušetrí vám nielen hodiny času, ktoré by ste ináč trávili chodením po rôznych pobočkách, ale aj stovky eur. Uvidíte presný zoznam vašich možností nielen s presným udaním poistného krytia, ale aj samotného poistného. Zvoliť si potom môžete, čo vám najviac vyhovuje. Či chcete to najlepšie riešenie s najširším poistným krytím alebo to najlacnejšie na trhu, určite ho nájdete. O niektorú z ponúk požiadate veľmi jednoducho, a to tak, že na ňu kliknete. Doplníte ešte niekoľko osobnejších údajov a do pár minút vám príde mail s dokumentmi.

Nezabudnite, že ak nájdete lepšiu ponuku než máte v súčasnosti, tak musíte najprv podať výpoveď PZP. Do 6 týždňov od výročného dňa zmluvy.

Ako sa preukázať pri kontrole vozidla?

Tieto dokumenty noste so sebou v auteDoklad, ktorý slúži ako dôkaz toho, že PZP máte na vašom vozidle riadne uzatvorené, je zelená karta. A to aj v zahraničí. Ak ste si nejakú ponuku vybrali z porovnania online, nemusíte sa báť, že na tieto doklady budete dlho čakať. Do niekoľkých minút / sekúnd od požiadania vám totiž príde mail s dočasnou zelenou kartou, ktorú si musíte vytlačiť pre prípad kontroly vozidla. Platí len 30 dní, ale je to platný doklad. Ak ste poistné zaplatili, do niekoľkých dní vám bude doručená originál zelená karta.

Pokiaľ sa platným poistením nepreukážete, policajné zložky vám môžu udeliť aj niekoľko stoeurovú pokutu. To by mohlo byť aj niekoľkonásobne viac než je ročná sadzba poistného za tento produktu. Obvodný úrad vám v tejto veci môže udeliť pokutu vo výške 3 330 eur. Pozor – a to aj niekoľko rokov po tom, čo ste  reálne na nepoistenom vozidle jazdili.

Tým, že si PZP riadne uzatvoríte, poisťovňa čiastočne finančnú zodpovednosť za prípadnú škodu, ktorú by ste mohli spôsobiť iným ľuďom alebo vozidlám. Kryjú minimálne 1 milión eur na materiálnom poškodení a 5 miliónov na škodách spôsobených na zdraví. Ak by ste spôsobili dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť, kde by ste zohnali toľko finančných prostriedkov? Okrem odškodnenia poškodených by ste sa nevyhli ani vyššie zmieneným pokutám či trestnému stíhaniu.

Koho sa táto povinnosť týka?

Ako sme si už vyššie uviedli, keďže je zákonom stanovené, jeho nerešpektovanie sa vysoko sankcionuje. Preto je vždy lepšie si overiť, či sa nevzťahuje aj na také vozidlo, ktoré používate, hoci nemá štyri kolesá. Mnohí sa totiž domnievajú, že zákon to prikazuje len autám, ktoré sú súčasťou cestnej premávky každodenne. Nie je to však celkom tak. Hoci možno jazdíte sporadicky, aj vaše vozidlo toto zabezpečenie potrebuje.

Vzťahuje sa aj na:

  • motocykel,
  • pracovné či poľnohospodárske stroje,
  • vysokozdvižné vozíky,
  • prípojné vozidlá (napr. prívesný vozík) atď.

Z toho vyplýva, že ani nemusí ísť o také stroje, ktoré vstupujú do cestnej premávky, ale aj také, ktoré svojou činnosťou môžu spôsobiť škody na zdraví alebo na majetku. Takisto sa to netýka len vozidiel s EČV, ale aj bez nich. Všeobecne je aplikovateľné, že je potrebné pre všetky vozidlá s technickým preukazom. Viac o tom sa dozviete priamo v zákone.

Slovko na záver…

Článok vám priblížil problematiku povinného zmluvného poistenia, konkrétne to, že to najlepšie získate len ak využijete porovnanie PZP online, čo vám dosvedčí aj tento príspevok. Toto zabezpečenie sa neoplatí podceňovať, pretože v konečnom dôsledku to budete jedine vy, kto z toho vyjde nešťastne. Nielenže budete musieť zaplatiť škody na vašom vozidle, ale aj škody na iných vozidlách a k tomu aj vysoké pokutovanie. Preto, ak nepatríte k nadpriemerne zarábajúcim Slovákom, PZP nepodceňujte, veď vďaka tomuto spôsobu môžete mať to najlacnejšie PZP do niekoľkých minút.