Najnovšie zmeny v zákone zmenili veľaKúpili ste si práve auto či novú motorku? Nezabudnite, že čím skôr naň potrebujete uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Túto pre mnohých nemilú povinnosť prikazuje zákon, čiže nie je vhodné, aby ste sa je vyhli, hrozila by vám nielen pomerne vysoká pokuta, ale pri spôsobení nehody by ste museli znášať preplatenie nákladov poškodenému vy samy. A aj keď si hovoríte, že mne sa to predsa nemôže stať, jazdím opatrne, nikdy nehovorte nikdy.

Predtým, ako samotnú poistku uzavriete, urobte si dôkladne prieskum trh. V súčasnosti totiž na Slovensku poskytuje zmluvné poistenie celkom 11 poisťovní a ich cenové ponuky sa môžu líšiť v desiatkach aj stovkách eur, ale rozdiel určite spozorujete aj v ponuke zliav či asistenčných služieb.

Čo ma čaká pri porovnávaní ponúk jednotlivých poisťovní

Či už vám ide len o nájdenie najlacnejšej ceny poistky alebo hľadáte spojenie dobrej ceny aj kvalitných služieb, máte len dve možnosti, ako na to. Tou prvou možnosťou je, že sa rozhodnete navštíviť všetkých 11 kamenných pobočiek poisťovní, ktoré PZP poskytujú, osobne. To ale znamená, že každému pracovníkovi zakaždým vysvetlíte, čo konkrétne hľadáte a zadáte mu jednotlivé parametre daného vozidla. Takéto nekonečné vysvetľovanie vás pravdepodobne omrzí veľmi skoro, predovšetkým ak vás na každej pobočke budú presviedčať, že práve tá ich ponuka je pre vás tá pravá. Problém môže nastať aj vtedy, ak bývate v menšom meste, v ktorom nesídlia všetci poskytovatelia a tak by ste za nimi museli cestovať. Takto teda míňate nielen svoj drahocenný čas, ale aj peniaze.

Jednoduchšou možnosťou je využiť PZP porovnanie na internete, konkrétne vám odporúčame stránku uzavripzp.sk. Táto stránka vám poskytne nielen to najlacnejšie poistenie online, ale aj množstvo informácií o PZP, postačí len kliknúť na  označený odkaz. Ak sa teda rozhodnete využiť pri porovnávaní jednotlivých ponúk práve túto možnosť, jednotlivé ponuky všetkých poskytovateľov vám stránka vygeneruje do niekoľkých sekúnd po zadaní relevantných údajov o vás a vašom vozidle. Takto môžete ušetriť množstvo času, pretože vám nezaberie ani 10 minút. Porovnanie ponúk povinného poistenia na Uzavripzp je samozrejme nezáväzné, nikto vás nenúti hneď si aj z tejto ponuky vybrať a poistku uzavrieť. Na porovnávanie tak máte dostatok času.

Zadajte čo najviac detailovAké údaje budem musieť pri porovnávaní vyplniť?

Ak sa už rozhodnete porovnať ponuky PZP online, budete musieť zadať viacero informácií nielen o vás, ako držiteľovi vozidla, ale aj o samotnom vozidle. Tieto informácie by ste samozrejme museli poskytnúť aj pri osobnej návšteve na pobočke.

Na začiatok vyplníte mesto, v ktorom sa vozidlo v súčasnosti nachádza. Pokiaľ ste z menšieho mesta, pravdepodobne na poistke ušetríte, keďže poisťovňa predpokladá, že na frekventovaných cestách väčších miest môže ľahšie prísť k nehode, ako keď jazdíte po miestnych, menej nehodových komunikáciách. Taktiež zadáte aj účel využitia vozidla, či ho budete využívať len na súkromné alebo aj podnikateľské účely. Ďalej musíte zadať detailnejšie údaje o vozidle, ako približný počet kilometrov, ktoré najazdíte za rok, továrenskú značku, model auta, rok výroby, prevádzkovú hmotnosť, najväčšiu prípustnú hmotnosť a taktiež palivo. Ďalšie položky tvoria objem motora vášho vozidla v centimetroch kubických a výkon motora v kW. Čo sa týka presných informácií o vozidle, ktoré chcete poistiť, nájdete ich v technickom preukaze vášho vozidla.

Podstatné pre cenu poistenia sú aj údaje o majiteľovi vozidla, ako napr. či už niekedy spôsobil dopravnú nehodu, resp. ako dlho jazdí bez nehody. Keďže vo všeobecnosti sa počíta s tým, že vodiči s neplnoletými deťmi majú tendenciu jazdiť bezpečnejšie, formulár sa vás bude pýtať aj na to, či máte dieťa do 15 rokov. Ostatné informácie sa týkajú vašich iných poistení, ako napr. životné poistenie, poistka nehnuteľnosti, odkedy chcete, aby dané PZP platilo alebo či vlastníte účet v OTP banke.

Ako požiadam o PZP?

Po vypísaní všetkých údajov vám systém do niekoľkých sekúnd vygeneruje jednotlivé ceny poistenia u všetkých poskytovateľov. Ak vás niektorá z ponúk zaujme, nie je nič ľahšie, ako o ňu požiadať a uzatvoriť PZP. Stačí na danú ponuku kliknúť a je to. Poisťovňa vás bude následne kontaktovať, doplníte ešte niekoľko informácií a po prijatí vašej žiadosti vám vybraná spoločnosť odošle niekoľko dokumentov, v rámci nich aj návrh zmluvy, zmluvné podmienky, bankové údaje na zaplatenie poistného a dočasnú bielu kartu, ktorú si budete musieť vytlačiť. Táto biela karta je vlastne dokladom o tom, že ste uzavreli povinné zmluvné poistenia. Pri dopravnej kontrole sa ňou musíte preukázať, inak vám hrozí pokuta. Riadnu bielu kartu vám poisťovňa zašle po zaplatení prvého poistného na účet poisťovne. Spolu s bielou kartou vám poisťovňa zašle aj zelenú kartu, ktorá slúži na preukázanie poistenia vozidla pri cestnej kontrole v zahraničí.

Poistenie samozrejme nemusíte uzavrieť len online. Sú ľudia, ktorým viac vyhovuje osobné stretnutie, prípadne telefonický kontakt.

Uzavretie poistky osobne na pobočke

Tento spôsob patrí v podstate k najstarším a klasickým spôsobom. Medzi jeho výhody patrí to, že osobne sa môžete pracovníka na pobočke opýtať na všetko, čo vás zaujíma alebo na to, čo vám nie je jasné a odpovede na vaše otázky máte okamžite. Taktiež hneď na mieste vybavíte všetky formality, nebudete si musieť ani tlačiť dočasnú bielu kartu, pretože tú vám samozrejme poskytne zamestnanec pobočky. Nevýhodou je, že pri porovnávaní ponúk by ste strávili veľa času, tak ako sme o tom písali už vyššie.

Uzavretie poistky telefonicky

Ak chcete uzavrieť PZP po telefóne, nič vám v tom nebráni. Postup je v podstate rovnaký. Výhodou je, podobne ako pri osobnom stretnutí, že vaše otázky budú hneď zodpovedané. Nevýhodou môže byť to, že telefonáty sú spoplatnené, čo sa odrazí na vašom telefónnom účte.

Aké sú novinky v tejto oblasti?Novinky a zmeny na rok 2016

Každý rok dochádza k niekoľkým zmenám čo sa týka povinného zmluvného poistenia. Tento rok pribudli k tradičným zmenám v cenových ponukách poisťovní aj zmeny vyplývajúce z novelizácie zákona o PZP. Je dobré, aby ste mali prehľad aj v týchto zmenách a neboli potom nemilo prekvapení.

Každoročne poisťovne zverejňujú nové cenníky, deje sa tak prevažne v októbri, čo súvisí s vypovedaním zmluvy výročným dňom poistky. Ak by sme to brali tak, že poistenie je uzatvárané na kalendárny rok, výpoveď musíte podať 6 týždňov pred jej uplynutím, teda niekedy v polovici novembra. Z toho dôvodu poisťovne zverejňujú nové ponuky ešte v októbri, aby si klient s predstihom prezrel nové ponuky a mal čas sa rozhodnúť.

Oproti minulému roku nejaké veľké zmeny nenastali, no takáto situácia tu panuje už dlhšiu dobu. Poisťovne ceny nijako výrazne neznižujú, ale ani nezvyšujú. No poskytovatelia, v snahe udržať si svojich zákazníkov, resp. aby prilákali nových, ponúkajú povinné zmluvné poistenie s rôznymi benefitmi a voliteľnými pripoisteniami.

Pri stanovovaní ceny poistky stále platí, že najviac ju ovplyvňuje bezškodová história držiteľa vozidla. Poisťovne sledujú predovšetkým obdobie do piatich rokov, čo sa týka spôsobených nehôd. Majitelia vozidiel teda samy môžu ovplyvniť výšku svojho zákonného poistenia na základe štýlu a bezpečnosti svojej jazdy.

Zmeny, ktoré vyplynuli zo Zákona o povinnom zmluvnom poistení

V apríli 2015 vstúpila do platnosti novela zákona o povinnom zmluvnom poistení, ktorá priniesla niekoľko zmien, ktoré sa automaticky odzrkadlili aj v ponukách poisťovní na rok 2016.

Jednou zo zmien je zrušenie povinnosti uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom po tom, čo pôvodné poistenie zaniklo z dôvodu neplatenia poistného. Ďalšia zmena sa týka zrušenia ustanovenia, ktoré stanovovalo, že poistnú zmluvu na to isté poistné obdobie nie je možné uzavrieť u iného poskytovateľa. Malo to zabrániť viacnásobnému poistenie, no prax ukázala neopodstatnenosť takéhoto ustanovenia. Čiže zmluvu môžete vypovedať hocikedy a nemusíte pritom čakať na ukončenie platnosti tej pôvodnej.

Asi najvýznamnejšou zmenou je zavedenie systému bonus malus. V podstate ide o to, že poisťovne sú povinné zohľadňovať pri určovaní ceny PZP predchádzajúci bezškodový priebeh poistenia klienta. Hlavnou úlohou tohto systému by mala byť motivácia vodičov k bezpečnejšej jazde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *